stacje Strona
klasyczna

Menu

Strona główna

Pogoda

Sport

Sprzęt

Stacje

Forum

Strona klasyczna

skionline.pl stacje wiadomości

Fabryki świeżego śniegu ruszyły na Kurzej Górze!
Największy ośrodek narciarski Polski Północnej KURZA GÓRA w Kurzętniku dziś rozpoczął naśnieżanie swoich stoków, inaugurując tym samym przygotowania do sezonu narciarskiego 2020/2021. Świeży śnieg powstaje poprzez zmrażanie krystalicznie czystej wody pochodzącej z własnych ujęć głębinowych. Zmrażanie wykonuje specjalistyczne urządzenie, tzw. SNOW FACTORY marki Techno Alpin - najnowocześniejsze, światowe rozwiązanie w dziedzinie naśnieżania. Olbrzymie dwie maszyny, które stoją w Kurzętniku zapewniają narciarzom doskonałe warunki niezależnie od pogody!
REKLAMA
- Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu naśnieżania, aby od samego początku sezonu narciarskiego na naszych stokach był idealny "sztruks" - mówi Sebastian Pawłowski, prezes Kurzej Góry. - To dla nas bardzo szczęśliwy moment, a jednocześnie ryzyko związanie z niepewnością co do rozwoju sytuacji epidemicznej. Wierzymy jednak, że dla wszystkich aktywność na świeżym powietrzu jest najlepszą profilaktyką.

Jak działa fabryka świeżego śniegu


Fabryka Świeżego Śniegu pracuje niezależnie od temperatury powietrza, schładzając wodę, która znajduje się wewnątrz olbrzymiego kontenera, aż do jej zamarznięcia. Następnie w urządzeniu formowane są pojedyncze, suche płatki śniegu o średnicy 1 mm. Są one wyrzucane na zewnątrz za pomocą rur transportowych, w dowolne miejsce na stoku na odległość 200 m. Temperatura jądra każdego płatka śniegu wynosi minus 5 stopni Celsjusza. Dzięki dodatkowej kulminacji chłodu wewnątrz maszyny, proces topnienia płatków śniegu jest znacznie spowolniony. Kiedy śnieg na wiosnę stopnieje - woda powraca do warstw gruntowych: w tym sensie system pracuje w obiegu zamkniętym.


Zestaw SNOW FACTORY produkuje aż 420 metrów sześciennych śniegu na dobę. Aby trasy narciarskie i saneczkowe były idealnie naśnieżone, musi pracować przez kilka tygodni. Następnie pokrywa śnieżna jest rozprowadzana po stoku przez flotę ratraków.

Doradcą do spraw wyboru systemu naśnieżania był Geir Olsen - olimpijski ekspert ds. naśnieżania, który odpowiadał za przygotowanie tras narciarskich podczas igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.

Początek sezonu już wkrótce


- Jeśli pogoda dopisze - mówi Sebastian Pawłowski - świeży śnieg zostanie uzupełniony z naszego tradycyjnego systemu naśnieżania armatkami. Co prawda do jego uruchomienia potrzebujemy
ujemnych temperatur, jednakże, nawet ich brak nie wpłynie na naszą gotowość. Dlatego już w okolicy Świąt Bożego Narodzenia będziemy mogli przyjąć narciarzy.

Jak co roku spodziewamy się olbrzymiego zainteresowania ze strony narciarzy, do dyspozycji których oddajemy nie tylko nasze stoki, ale także wypożyczalnię wysokiej klasy, nowego sprzętu a także możliwość odbycia szkolenia. Do Kurzej Góry tradycyjnie przyjeżdżają narciarze nie tylko z okolic , ale także z Mazowsza i Pomorze. Dojazd samochodem z Warszawy zajmuje około 2,5 godziny. Na narciarzy czeka obszerny parking i restauracja.

Kurza góra - szusuj z najlepszymi


Kurza Góra to największy ośrodek narciarski w północnej Polsce należący do Grupy Pingwina. Obiekt dysponuje 3 zróżnicowanymi trasami narciarskimi o łącznej długości 2,5 km. Wszystkie trasy są w pełni oświetlone oraz dodatkowo naśnieżane nowoczesnymi metodami bez użycia jakichkolwiek środków chemicznych. Na terenie ośrodka znajduje się szkoła narciarska z osobną trasą dla początkujących, wypożyczalnią i serwisem sprzętu narciarsko- snowboardowego. Do dyspozycji klientów są trzy obiekty gastronomiczne, na czele z chętnie odwiedzaną przez cały rok Restauracją Kurza Góra. Specjalnością restauracji jest oryginalna włoska pizza wypiekana w tradycyjnym piecu, opalanym drewnem. Obecnie na terenie ośrodka powstaje wieża widokowa o wysokości 35 metrów z blisko 2 kilometrowym tarasem widokowym na którym zainstalowane będą tablice dydaktyczne ukazujące średniowieczną historię Kurzętnika. Otwarcie wieży planowane jest na przyszły rok.


Grupa Pingwina - lider na rynku sportów narciarsko-rowerowych


Kurza Góra jest jednym z pięciu ośrodków sportów całorocznych należących do Grupy Pingwina. Skupia ona pięć całorocznych ośrodków narciarsko - rowerowych w Beskidach (Słotwiny Arena w Krynicy Zdrój, Skolnity Ski&Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski&Bike w Kasinie Wielkiej) oraz na Mazurach (Kurza Góra) tworzących serdeczną atmosferę zarówno dla pasjonatów białego szaleństwa jak i dla całych rodzin, dając im możliwość różnorodnego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu: na nartach, na snowboardzie, na rowerze albo po prostu na spacerze wśród koron drzew i najpiękniejszych widoków w Polsce. Ośrodki Grupy Pingwina słyną z tego, że bardzo dbają o jakość obsługi i infrastruktury: narciarze twierdzą, że trzyma wręcz alpejski poziom. Jako jedyny operator w Polsce Grupa Pingwina oferuje unikalny całoroczny KARNET 365 na narty i rower oraz miłe niespodzianki.
Przeczytaj także