stacje Strona
klasyczna

Menu

Strona główna

Pogoda

Sport

Sprzęt

Stacje

Forum

Strona klasyczna

skionline.pl stacje wiadomości

Relacja z Rozpoczęcia Sezonu Skitourowego
Rozpoczęcie Sezonu Skitourowego w Kuźnicach już za nami! Co prawda pogoda nie pozwoliła
na wyjście skiturowe, ale mimo to odbyłby się piesze wycieczki z przewodnikami, ciekawe wykłady
i projekcje filmów górskich.
REKLAMA
Kapryśna, grudniowa pogoda skutecznie pokrzyżowała szyki organizatorom, uniemożliwiając przeprowadzenie skitourowych wycieczek - śniegu niestety było zbyt mało. Pomimo tego już o 8 rano w Kuźnicach zebrała się spora grupa osób około 40 osób, chętnych na udział w górskiej wyprawie
bez użycia nart, nie zważając na dość silny wiatr i nienajlepszą widoczność. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy - 3 grupy zaawansowane, kierujące się odpowiednio w stronę Giewontu,
Kopy Kondrackiej oraz Przełęczy Kondrackiej, oraz grupę "familijną", która odbyła spokojniejszy spacer na Halę Kondratową. Wycieczki odbyły się pod bacznym okiem doświadczonych instruktorów ze Skitour School, a każdy z uczestników musiał posiadać raki i czekan, czyli sprzęt ułatwiający poruszanie się w terenie oblodzonym i w śniegu.

Relacja z Rozpoczęcia Sezonu SkitourowegoRelacja z Rozpoczęcia Sezonu Skitourowego

Od godziny 14 na powracających z wypraw strudzonych wędrowców, a także wszystkich innych chętnych czekał wyśmienity poczęstunek, przygotowany przez restaurację Gościniec Kuźnice, co ważne - całkowicie darmowy! Był między innymi bigos, żurek oraz kilka rodzajów grzanego wina, które w ten chłodny dzień cieszyło się spodziewaną popularnością.

O godzinie 15:30 rozpoczął się cykl zaplanowanych wykładów i prelekcji, które miały się odbyć
w budynku wypożyczalni i sklepu Mountain Explorers w Kuźnicach. Teoretyczną część imprezy zainicjował Jan Krzeptowski-Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego, który w bardzo interesujący sposób opowiedział, jak skitouring wpływa na tatrzańską florę i faunę oraz co robić, aby podczas zimowych wypraw nie szkodzić otaczającemu nas środowisku.

Następny wykład dotyczył Mariusza Zaruskiego - prekursora skitouringu w Tatrach i założyciela TOPR, o którym z ciekawymi detalami opowiedział Wojciech Szatkowski - legenda skitouringu, przewodnik tatrzański i instruktor Skitour School, znany także z działalności w Muzeum Tatrzańskim.
Podczas prelekcji można było także zobaczyć unikatowy film, mówiący o życiu i pracy pochodzącego
z Podola Zaruskiego pod Tatrami.

Cykl wykładów zamknął Jacek Nikliński z firmy Holmenkol, który przeprowadził szczegółowe warsztaty z serwisowania sprzętu narciarskiego. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, jak ostrzyć narty i jak często to robić, jakich używać smarów oraz czego unikać podczas serwisowania własnych nart. Warto napomknąć, że pomimo niesprzyjającej aury sala wypożyczalni podczas każdego wykładu była wypełniona po brzegi, a każdy prelegent został przyjęty w niezwykle serdeczny i entuzjastyczny sposób.

Relacja z Rozpoczęcia Sezonu SkitourowegoRelacja z Rozpoczęcia Sezonu Skitourowego

W czasie trwania wykładów i prelekcji, w budynku głównym TPN odbyły się pokazy filmów
o tematyce górskiej i narciarskiej. Dzięki uprzejmości Magdaleny Ziaji-Żebrackiej, reprezentującej Spotkania z Filmem Górskim, zainteresowane osoby miały okazję obejrzeć 6 wielokrotnie nagradzanych na festiwalach górskich tytułów, jak na przykład "The Spirit of Flatness", "Wiatr. Thriller Dokumentalny" lub "Searching For Gold".

Rozmowy towarzyskie przy misce gorącej zupy oraz kubeczku rozgrzewającego wina trwały do godzin wieczornych, a uczestnicy wydarzenia nie zważali na słabe warunki pogodowe. "Miały być skitoury, ale i bez tego było super. Byliśmy na Giewoncie, a później mieliśmy okazję dowiedzieć się naprawdę wiele na temat innych aspektów skitouringu" - mówi Magda, która na to wydarzenie przyjechała specjalnie z Katowic. "Zawsze miło jest się spotkać w gronie osób, które kochają robić to samo, co ty. A zima jeszcze przyjdzie!" - dodaje Andrzej z Zakopanego. I z tą właśnie myślą i nadzieją wchodzimy
w nowy sezon skitourowy!

Zdjęcia w wydarzenia dostępne są na fanpage’u Skitourowe Zakopane www.facebook.com/skitourowezakopane

Organizatorzy: SkitouroweZakopane.pl, Gościniec Kuźnice, Mountain Explorers Zakopane, Spotkania
z Filmem Górskim

Patroni medialni: Infogram Zakopane, Tygodnik Podhalański, skionline.pl, Wspinanie.pl, Outdoor Magazyn
Przeczytaj także