stacje Strona
klasyczna

Menu

Strona główna

Pogoda

Sport

Sprzęt

Stacje

Forum

Strona klasyczna

skionline.pl stacje wiadomości

W tym sezonie narciarze stawiają na polskie stoki
W warunkach pandemii w Europie trwa rywalizacja o polskiego narciarza: Włosi i Austriacy zapowiadają otwarcie stoków w pierwszych dniach grudnia. Jednak podczas gdy rodzimi narciarze szykują się do wyjazdu na ferie w kraju, obawiając się potencjalnych kłopotów zagranicą - rząd rozważał zamknięcie stoków.
REKLAMA
Narciarze zdecydowanie nastawiają się na zjeżdżanie na krajowych stokach, obawiając się komplikacji związanych z wyjazdem do zagranicznych kurortów narciarskich. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez renomowaną agencję badawczą SW RESEARCH na zlecenie Grupy Pingwina - lidera na rynku usług turystyczno-sportowych, operatora pięciu całorocznych ośrodków narciarsko-rowerowych w Beskidach oraz na Mazurach.

Olbrzymia większość, bo aż 75 proc. chętnych do wyjazdu na ferie zimowe, deklaruje, że chce szusować w kraju. Na wyjazdy zagraniczne nastawia się 20 proc. chętnych, a pozostali wciąż się wahają dokąd pojechać na deski w czasie przerwy zimowej.

Najczęściej wskazywane obawy dotyczące zagranicznego wyjazdu na narty związane są z pandemią koronawirusa. Blisko połowa respondentów planujących zimowy wyjazd obawia się zarażenia. Ponad 40 proc. badanych wskazało obawy przed koniecznością odbycia kwarantanny, a częściej niż co trzecia osoba boi się zamknięcia granic/problemów z przemieszczaniem się.

- Zamówiliśmy badanie, aby zorientować się, jakie plany w tych niepewnych czasach mają polscy narciarze - mówi Grzegorz Lenartowicz. - dyrektor ds. komunikacji w Grupie Pingwina.

- Okazuje się, że na zimowe ferie chce wyjechać połowa badanych: niespełna 20 proc. już zaplanowała wyjazd, podczas gdy blisko 30% badanych jeszcze nie ma pewności, że uda się wyjechać.Najpopularniejsze czynniki wpływające na wybór ferii w Polsce to bliska odległość (38%), przystępna cena (33%), magia polskich gór (33%) i wspieranie polskiego rynku (33%).Jak planować w czasach niepewności?


Niedawne komunikaty rządowe wprawiły w konsternację nie tylko narciarzy i snowboardzistów, ale także operatorów stoków, którzy od wielu tygodni przygotowują się do otwarcia ośrodków zimowych wraz z pierwszym śniegiem.

- W czasie, gdy Austria i Włochy zapowiadają otwarcie sezonu na początek grudnia, oczywiście z zachowaniem reżymu sanitarnego - mówi Grzegorz Lenartowicz z Grupy Pingwina - my otrzymaliśmy informację wręcz przeciwną. A przecież zamknięcie stoków w Polsce to wręcz marzenie ośrodków alpejskich, które nie poradzą sobie bez polskich narciarzy. Na szczęście zgoda władz na działanie stoków w sezonie zimowym powstrzyma wypływ gotówki za granicę. Lepiej, żeby polski narciarz wydał swoje pieniądze w kraju i żeby tutaj były opodatkowane.

Przygotowanie stoku do pełnej gotowości na sezon wiąże się ze znacznymi nakładami finansowymi, choćby w naśnieżanie, które trzeba uruchomić już teraz, aby pokrywa śnieżna na stoku była odpowiednia. Grupa Pingwina zainwestowała w nowy sprzęt i wyposażenie, a przede wszystkim wprowadziła daleko idący reżim sanitarny.

Polska w czołówce pod względem infrastruktury narciarskiej


W Polsce jest prawie 10 mln osób potrafi jeździć na nartach. Rzadko kto wie, że Polska mieści się w pierwszej dziesiątce państw świata z największą liczbą wyciągów narciarskich, to siódma pozycja w Europie. Tak wynika z fachowego raportu "2020 International Report on Snow & Mountain Tourism" opublikowanego w kwietniu br.Jednocześnie Polacy należą do najbardziej aktywnych narciarsko nacji świata. Około 15 proc. Polaków aktywnie uprawia narciarstwo, co plasuje nas na 13 miejscu na świecie, m.in. po Austriakach czy Czechach; wyprzedzamy jednak pod względem popularności narciarstwa

Francuzów i Włochów. Jeśli w tym sezonie narciarze masowo wybiorą stoki krajowe, odbije się to w zauważalny sposób na sytuacji często odwiedzanych stoków austriackich, gdzie przybysze z innych krajów stanowią aż 70% narciarzy, czy włoskich (40%).- Szykujemy się na zwiększony ruch na naszych stokach, wprowadzając szereg przemyślanych i staranie przygotowanych rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo epidemiczne narciarzy - deklaruje Grzegorz Lenartowicz z Grupy Pingwina.

Zalecenia medyczne!


Takie podejście znajduje zrozumienie u medyków, którzy zalecają aktywność na świeżym powietrzu:
- Aktywne uprawianie sportu na świeżym powietrzu to najlepsza profilaktyka - mówi lekarz pediatra Dominika Krakowiak-Łaś. Ruch i wysiłek fizyczny mobilizują organizm do zwiększonej aktywności, tym samym wzmacniają jego odporność.

Z kolei ryzyko zarażenia na świeżym powietrzu przy zachowanych aktualnych zasadach jest zminimalizowane. Dlatego należy zawsze przestrzegać zasłaniania ust i nosa aby zredukować do minimum zagrożenie. Dla narciarzy używających "kominów" nie będzie to dodatkowym obciążeniem.
Mimo obaw związanych z ewentualnymi zmianami w aktualnie obowiązujących obostrzeniach, Polacy szykują się do wyjazdu na ferie, dokonując rezerwacji w najpopularniejszych miejscowościach narciarskich. W odpowiedzi na niepewność, Grupa Pingwina w tym roku wprowadza praktyczne novum: Gwarancję Pingwina.

- Gwarancja polega na tym, że nabywcom karnetów oferujemy przedłużenie terminu ważności, jeśli stoki byłyby niedostępne ze względu na zmianę obostrzeń pandemicznych w sezonie 2020/21 - wyjaśnia Grzegorz Lenartowicz z Grupy Pingwina. - Poza tym jesteśmy dobrej myśli i nie możemy się doczekać, aż spadnie pierwszy śnieg.

Grupa Pingwina - lider na rynku sportów narciarsko-rowerowych


Grupa Pingwina skupia pięć całorocznych ośrodków narciarsko - rowerowych w Beskidach (Słotwiny Arena w Krynicy Zdrój, Skolnity Ski&Bike w Wiśle, Czarny Groń w Rzykach, Kasina Ski&Bike w Kasinie Wielkiej) oraz na Mazurach (Kurza Góra) tworzących serdeczną atmosferę zarówno dla pasjonatów białego szaleństwa jak i dla całych rodzin, dając im możliwość różnorodnego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu: na nartach, na snowboardzie, na rowerze albo po prostu na spacerze wśród koron drzew i najpiękniejszych widoków w Polsce. Ośrodki Grupy Pingwina słyną z tego, że bardzo dbają o jakość obsługi i infrastruktury: narciarze twierdzą, że trzymają wręcz alpejski poziom. Jako jedyny operator w Polsce Grupa Pingwina oferuje unikalny całoroczny karnet Pingwin PASS 365 na narty i rower oraz miłe niespodzianki.

Badanie FERIE ZIMOWE W 2021 ROKU przeprowadzone było na zlecenie Grupy Pingwina w dniach 27.10-28.10.2020 przez agencję SW RESEARCH metodą wywiadów on-line (CAWI) na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 1003 ankiety z reprezentatywną ze względu na płeć, wiek i wielkość miejsca zamieszkania grupą dorosłych Polaków.
Przeczytaj także